شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

9-از زمین بازی کودکان چه میدانید؟

پارکها و فضای سبز شهری یکی از مهمترین چشم اندازهایی هستند که معماران منظر با آنها سروکار دارند.

در طراحی این گونه مکانها فعالیتها ،فضاها  و عناصر مختلفی وجود دارد که طراح باید مدنظر قرار دهد.یکی از این فضاها ی ضروری ،خصوصاً در سایت یک پارک ،زمین بازی است.
ممکن است که طراحی و بنای زمین بازی آسان بنظر برسد: یک جفت تاب و سرسره و الاکلنگی بر یک کفپوش قابل ارتجاع و نرم.
اما در حقیقت ملاحظات و نکات حساس و ضروری در طراحی زمینهای بازی وجود دارد که تقریبا خلق یک زمین بازی کامل و بی نقص را غیر ممکن می سازد.متاسفانه طراحی زمینهای بازی موضوعی است که برنامه ریزان شهری و شهرداری ها و دست اندرکاران مسائل شهری اغلب بدان توجهی نکرده و در بیشتر موارد زمینهای بازی بعنوان فضایی که دارای تاب و سرسره است شناخته می شوند و اهمیت آنها به عنوان فضایی با طرح منطقی و مناسب نادیده گرفته می شود.
با در نظر گیری کودک مدرن امروزی و نیازهایش این نکته قابل قبول است که زمینهای بازی سنتی باید از بین بروند چرا که از عهده ی پاسخگویی به نیازهای مدرن برنیامده و یا پاسخی غلط و اشتباه به این نیازهای طبیعی خواهند داد.
طراحان و برنامه ریزان شهری مسوول درنظرگیری مناطق بازی و فضاهای باز  درمیان نقشه های توسعه ی شهری و مناطق مسکونی هستند .آنها باید دارای اطلاعات و دانش لازم در برخورد با این نیاز کودکان  باشند که کودکان تمایل دارند در محلی که زندگی می کنند ،بازی کنند تا احساس کنند به شهر تعلق دارند و شهر نیز به آنها تعلق دارد.بنابراین بازی در اطراف و همسایگی محل زندگی و خانه بسیار اهمیت دارد بخصوص که حس تعلق  را تقویت و تشویق می کند.اگر در برنامه ریزی منطقه ی  مسکونی هیچگونه فضایی برای بچه ها منظور نشود ،کودکان باعث ویرانگری خواهند شد فقط به این دلیل که هرجایی بازی خواهند کرد .بنابراین در توسعه ی ساختمانی  و مسکن  سازی فضای بازی کودکان  نباید فراموش کرد حتی اگر این فضا متعلق به مناطق شلوغ و پرازدحامی که به کودکان تعلق ندارد و ویژه آنها نمی باشد  ،کودکان پرخاشگر و از خود بی خود می شوند.
یکی دیگر از نکاتی که در طراحی زمین بازی باید لحاظ شود توجه به مقیاس است. همه چیز باید در مقیاس و ابعاد و اندازه  ی کودک طراحی شود که در این صورت کودک بیشتر احساس راحتی و امنیت نموده و نسبت به محیط خود احساس تعلق خواهد کرد به عقیده خردسال  و کودکان " کوچک" زیباست  و قابل درک تر است.
طراح باید با یک طرح منطقی هزینه ها و مشکلات نگهداری را کاهش دهد .نظافت و بازرسی مداوم جهت تمیز و مرتب نگهداشتن عرصه ی بازی ضروری است  وجود و تاسیس سطل آشغالهای جذاب مثلا در اشکال و فرمهای مختلف خصوصا برای تشویق کودکان به استفاد ه از انها برای ریختن آشغال و زباله  هایشان به جای استفاده از  خود زمین برای ریختن آشغا ل ،میز ،نیمکت ،آبخوری  و توالتهای در دسترس لازم و ضروری است.
دسترسی امن و راحت برای بازی باید برای کودکان فراهم باشد که می توان با مکانیابی صحیح  ،علایم و تابلوهای راهنمایی مناسب ،استفاده از پیچ های تند  به همراه کاشت موجود در آنها جهت کاستن از سرعت وسایل نقلیه  و استفاده از حصار و دروازه ی ورودی به این مهم دست یافت.مسیر دسترسی به زمین بازی نباید با یک راه اصلی  تقاطع و تلاقی داشته باشد  .جدا از دسترسی به خود سایت دسترسی های داخل سایت  و زمین بازی هم مهم می باشند.
وسایل بازی و فضاها نیز  درزمین بازی نیز از عواملی مهمی  هستند که متاسفانه بسیاری از این وسایل بازی امروزی نسبت به کشف و شهود رخنه ناپذیر هستند . برخی بازیها و اسباب بازیها ی خلاقیت زا از این قبیلند :کلبه های مخصوص  بازی،کلبه های بازی بنا شده روی درختان ، بالارونده های پیچیده  و نردبانها و سرسرها و تندیسهای محیطی.اسباب و وسایل بازی می تواند شامل مواد زاید و دور ریختنی مثل قرقره های  بزرگ کابل ،لاستیک های فرسوده و تیوبهای آنها  ،لوله های بتنی ،قطعات چوبی را ه آهن های قدیمی و تیرهای فرسوده برق .بنابراین بدین وسیله می توان هزینه ساخت و سازها در زمین بازی را کاهش داد.
کودکان شیفته بالا رفتن و سرخوردن هستند بنابراین استفاده ی کامل و بهینه از هرگونه اختلاف ارتفاع  و پستی و بلندی و همچنین شکل دهی به زمین و نیز ایجاد تپه ها  و خاکریزهای مصنوعی و ...  .  برنامه ریزی برای فضاهای موجود در زمین بازی به اندازه  برنامه ریزی برای تاسیس خود زمین بازی  در توسعه منطقه مسکونی اهمیت دارد و یک زمین بازی حدود 150-250 مترمربع مساحت  دارد.
برخی وسایل بازی مفید برای بازی خلاق عبارتند از تخته سنگهای صیقل داده شده ،پلها،دیوارهایی مخصوص نوشتن و نقاشی کردن ،گودالهای مخصوص پرش خصوصا در طرف دیگر خاکریزها ،خانه های مخصوص بازی  و جعبه های شن .اسباب بازی باید با رنگهای روشن و درخشان رنگ آمیزی شده تا محرک کودکان بوده و احساسات و واکنشهای کودکان را در زمین بازی نیرو ببخشند .در برخی زمین های بازی می توان قطعاتی را برای فعالیت های باغبانی و کشاورزی کودکان بصورت محدود ه ی محصور شده در نظر گفت در نتیجه کودکان همزمان با پرورش محصولات خود بازی کرده و در عین حال می آموزند .کفپوش زمین بازی  باید نرم و قابل انعطاف باشد ضربه گیر و قابل انعطاف بوده و دارای زهکش  باشد تا در صورت بارندگی و برف لغزنده نشود.کفپوش ایده ال چمن همراه با سنگفرش  و یا ماسه دریا است که البته  مواد طبیعی مانند پوست تنه درختان ،مالچ های رنگی و مواد مصنوعی مثل  مخلوطی   از آسفالت و یا  سیمان  با ریزه ای لاستیک نیز کفپوشهای مناسبی هستند.
کاشت گیاهان باید بدقت ومهارت خاص صورت گیرد .کاشت در حاشیه ها ی راهها می تواند  فضای بازی درپشت آنها بوجود آورد. درختان کوچک گلدار برای کودکان جذابیت زیادی دارند همچنین کاشت انبوه درختچه ها  برای کودکان دوست داشتنی است  چرا که می توانند در میا ن آنها بدوند  و بازی کنند و کاشت تعدای درختچه همیشه سبز به منظور حفظ شادابی  و سرسبزی در طول سال  مناسب خواهد بود  .کودکان از بازی  بر روی زمین های چمنی لذت می برند  پس چمن نباید فراموش شود.برای جداسازی فضاها و فعالیت های مختلف نیز می توان  از کاشت گیاهان استفاده کرد  که باعث جذابیت بیشتر  زمین بازی نیز می شود.
 

ورود کاربران

آخرین اخبار

آمار سایت

اعضا : 3288
محتوا : 62
لینك وب ها : 31
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 659298

اطلاعات تماسی!

Web site: www.sabzgostar-co.com

Email : info@sabzgostar-co.com

Tell:.....................